Andy doufá, že jeho nejlepší „je dost“

Andy Murray dnes večer proti Novaku Djokovičovi vydá vše, co mu zbývá, a bude doufat, že to bude stačit.

Dva nejlepší světoví hráči budou bojovat o místo číslo jedna v odpovídajícím vyvrcholení sezóny na ATP World Tour Finals poté, co se v kontrastním zúčtování dostanou do O2 Areny.

Djokovič, který do turnaje vstoupil ve své nejhorší formě za několik let, má jistě zpátky jiskru a zničil Kei Nišikoriho 6-1 6-1 za pouhou hodinu a šest minut.

To bylo o celé dvě hodiny a 32 minut méně, než zabralo Murrayovi, aby bojoval s Milosem Raonicem 5-7 7-6 (7/5) 7-6 (11/9) v jedné z nejneobvyklejších soutěží roku.

Čtyři dny po svém tříhodinovém a dvacetiminutovém eposu proti Nišikorimu Murray opět překonal rekord nejdelšího třísetového zápasu v historii turnaje.

Skot by nepochybně raději nechtěl, aby bylo jeho jméno zapsáno v historických knihách tímto způsobem, protože, jakkoli je pozoruhodný sportovec, jistě vážně zkompromitoval své šance na získání trofeje, a tedy udržení se na prvním místě.

Murray okamžitě přešel do režimu zotavení, strávil 10 minut v ledové lázni před strečinkem a masáží od fyzioterapeuta Shane Annuna.

Řekl: 'Nevím, jak se budu zítra cítit. Zřejmě jsem právě teď unavený, protože to byl opravdu těžký zápas. Nebylo to jen fyzicky těžké, byl to i psychicky náročný zápas.' Bylo to dost stresující.

'Ve druhém setu jsem byl samozřejmě dost pozadu. Set a brejk, dokázal jsem to otočit. Pak to bylo ve třetím setu tam a zpět.

'Samozřejmě zítra je na nějakou dobu poslední den, potom si dám pauzu. Dám ze sebe to nejlepší, co mám. Snad to bude stačit.'

Murray od té doby, co se sem turnaj v roce 2009 přestěhoval, v O2 Areně nedosahoval svých výkonů a pouze ve dvou předchozích případech se dostal do semifinále.

Letos si to ale vynahradil čtyřmi vítězstvími ze čtyř a strašně velkým srdcem.

Tenhle byl nejneuvěřitelnější ze všech, Murray bojoval s únavou a inspirovaným soupeřem.

Raonic, známý svým bouřlivým podáním a forhendem, šel s Murraym na bekhendu od špičky k patě a vrátil se na úroveň výše, než předvedl předtím.

Kanaďan zaslouženě vyhrál úvodní set a měl Murrayho ve velké díře za stavu 2:1 a ve druhém se zlomil.

Raonic poté odehrál jednu z mála špatných her, aby se vzdal své výhody, ale Murray stále potřeboval přijít s nějakým kouzlem, v neposlední řadě backhandovým halfvolejovým vítězem, aby vyhrál tie-break a vyrovnal zápas.

Napětí pokračovalo v rozhodování, dokud se top nasazený nerozbil na 5-4 s tím, co se zdálo jako zásadní.

Ale nejen, že se Raonic prolomil, ale udělal to znovu, když Murray podával na zápas.

Tie-break nechal nabitý dav žít každým okamžikem. Murray držel zápasový bod za stavu 6-5, 7-6 a 8-7. Raonic všechny zachránil, ale nedokázal využít svou jedinou šanci a když o tři body později vsítil forhend, bylo po všem.

Bude to poprvé od doby, kdy byly na turnaji v roce 1990 poprvé uděleny body do žebříčku, kdy první místo v žebříčku sešlo až do finálového zápasu a scénář nemohl být napsán lépe.

Murray poměří svou 23zápasovou sérii bez porážky, což je nové kariérní maximum, s Djokovičovým úžasným rekordem, kdy vyhrál 22 z posledních 23 zápasů v O2 Areně.

Srb, který se snaží vyrovnat rekord Rogera Federera v počtu šesti titulů a získat svůj pátý v řadě, řekl: „To se nikdy v historii tenisu nestalo.

'Mám tu čest být součástí historie. Tohle je jeden z největších zápasů, jaké kdy proti sobě budeme hrát.'

Pokud by to Murray vytáhl, bylo by to poslední razítko na jeho výstupu na vrchol tenisového světa.

S Djokovičem nehrál od červnové prohry ve finále French Open, což je 24. porážka za 34 setkání s bývalým juniorským rivalem.

Murray řekl: 'Můžete porazit pouze hráče, kteří jsou před vámi. Udělal jsem to tento týden. Porazil jsem tři kluky z první pětky na světě, což někteří lidé nebyli rádi, že jsem to neudělal.' vyhrál proti pěti nejlepším hráčům.

'Pak to budou dva nejlepší hráči, pak jeden nejlepší. Vždy je něco, co není v pořádku s tím, co děláte.'